Prof. Dr. Mustafa GEREK

Rektör Yardımcısı
mustafa.gerek@sbu.edu.tr

    Profesör Doktor Mustafa GEREK 07 Mayıs 1963 tarihinde Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini Boyalı İlkokulunda, orta öğrenimini 1974-1981 yılları arasında Konya Anadolu Lisesi’nde bitirmiş, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ndeki altı yıllık tıp eğitimini tamamlayarak 1987 yılı yaz döneminde Hava Tabip Teğmen unvanı ile mezun olmuştur. 

    Mezuniyet sonrası bir yıl süre ile GATA Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda görevlendirilmiş ve Kemik İliği Nakli Ünitesinde hastaların bakım ve takibi ile ilgili işlerde çalışmıştır. Bir yıllık görevini tamamladıktan sonra zorunlu kıt’a hizmeti nedeniyle bu bölümden ayrılmıştır. Hava Kuvvetleri mensubu tabip olması dolayısı ile GATA Hava ve Uzay Hekimliği Merkezinde iki ay süre ile Hava ve Uzay Hekimliği kursu görmüş ve Aralık 1988 tarihinde 5. Üs Komutanlığında uçuş tabibi olarak çalışmaya başlamıştır.  Nisan 1989 döneminde yapılan TUS sınavında GATA Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında ihtisas yapma hakkını kazanmış ve iki yıllık zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra uzmanlık eğitimine 21 Aralık 1989 tarihinde başlamış, 24 Ocak 1994 tarihinde eğitimini tamamlayarak Etimesgut Hava Hastanesine KBB Uzmanı olarak atanmıştır. Türkiye ile Arnavutluk Hükümetleri Karşılıklı Sağlık Yardımı çerçevesinde 1994 yılı Mart alında üç hafta süreyle bu ülkede iki ayrı merkezde sağlık hizmetinde çalışmıştır. GATA KBB Anabilim Dalı tarafından ilan edilen yardımcı doçentlik kadrosuna müracaat etmiş ve 5 Mayıs 1995 tarihinden itibaren bu görevde çalışmaya başlamıştır. 1997-1998 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde Vandebilt Üniversitesi Tıp Merkezinde mikrovasküler cerrahi ve baş boyun kanserleri üzerine eğitim almıştır. 

    Kasım 1999 döneminde yapılan doçentlik sınavını başararak üniversite doçenti unvanını almış, 2005 yılında GATA KBB Anabilim Dalı profesörlük kadrosuna atanmıştır.  Eylül 2007 yılından itibaren ve halen GATA KBB. Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.  30.08.2013 tarihinde tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

    Yurtiçinde 300’fazla konferans ve kurs, 184 yurtiçi 64 yurtdışında basılı dergilerde yayınlamış bilimsel araştırma ve makale, İngilizce ve Türkçe yayınlanan 9 kitap bölümü ve iki temel eser niteliğinde kitap editörlüğü bulunmaktadır. Ayrıca geliştirilen yeni cerrahi tekniklerin ulusal kongrelerde ilk kez ameliyathaneden canlı yayınlarla iki ulusal bir de uluslararası ölçekli paylaşımları bulunmaktadır. Birçok yeni cerrahi tekniklerin GATA KBB Anabilim Dalında uygulamasına öncülük etmiş ve iyi klinik uygulamaların yerleşmesini sağlamıştır. 2015 yılında Dünya Rinoloji Kongresinde uluslararası nitelikte olan “Seçkin Bilim Adamı” ödülünü alan Mustafa GEREK Kulak Burun Boğaz alanında birçok uluslararası bilimsel organizasyonların yönetiminde yer almaktadır. Amerikan Kulak Burun Boğaz Derneği, Amerikan Baş ve Boyun Cerrahisi Derneği, Dünya Uyku Cerrahları Derneği üyelikleri ile Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Etik Kurulu Başkanlığı görevleri devam etmektedir.

    Prof. Dr. Mustafa GEREK evlidir ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.