DUYURULAR
X

Neden Sağlık Bilimleri Üniversitesi?

18-01-2018
Öğrenciler neden bizi seçmeli?


Sağlık Okuyan İşsiz Kalmaz

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması(TÜMA) 2018 raporuna göre öğrencilerin fakülteler bağlamında memnuniyet düzeylerinin en yüksek olduğu alanlar sırasıyla Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri olmuştur.

TÜİK verilerine göre de sağlık sektörü işsizliğin en az olduğu sektörler arasında. Kurumun verilerine göre sektörle ilgili eğitim görmüş kişilerin yaklaşık yüzde 4'ü işsiz. Sağlık eğitimi gören işsiz kalmaz desek abartı olmaz. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, lisans-ön lisans bölüm ve programlarını açarken devlet ve özel sektörde sağlık elemanı ihtiyacını gözeterek planlama yapmaktadır. Bu bağlamda mezunlarımızın iş bulma sorunu yaşama ihtimali hemen hemen yok denecek orandadır.


Fakülte ve Yükseokullarımız

Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi, Gülhane Eczacılık Fakültesi, Gülhane Hemşirelik Fakültesi, Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gülhane Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uluslararası Tıp Fakültesi ,Yaşam Bilimleri Fakültesi, Bangsomoro Sultan Kudarat SHMYO, Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan SHMYO, Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Gülhane Savunma Sağlık Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü , Sporcu Sağlığı ve Spor Bilimleri Enstitüsü, Sudan Hartum Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 12 fakültesi, 4 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitüsü bulunuyor.


Akademik Personel Sayısı:

6639 Sayılı Kanun’la Üniversitemize tahsis edilmiş kadrolar;

Profesör:650

Doçent:1400

Yardımcı Doçent:90

Öğretim Görevlisi:25

Araştırma Görevlisi:258


Burs Olanakları

Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne (SAHADER) gerçek ve tüzel kişilerin yaptıkları bağışlardan sağlanan kaynaklar kullanılarak YKS puan sıralamasında Türkiye genelinde ilk 100'e giren ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ni tercih ederek kesin kayıt yaptıran öğrencilere aylık 3 bin lira, 101-500'e giren ve üniversitelerine kesin kayıt yaptıran öğrencilere aylık 2 bin lira, 501-1000'e giren ve üniversitelerini tercih ederek kesin kayıt yaptıran öğrencilere aylık bin lira üstün başarı bursu vermekteyiz.

Üstün başarı bursunu, almaya hak kazanan öğrencilerimizin akademik başarıları devam ettiği sürece ve öğrencilikleri süresince vermeye devam edeceğiz. Üstün başarı bursunun yanı sıra ihtiyaç sahibi öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde burs ve destek sağlamaktayız.


Barınma olanakları:

Haydarpaşa ve yakın çevresinde çok sayıda kamu ve özel yurt olanakları bulunmaktadır. Ankara Gülhane Külliyemizin içerisinde bulunan yurdumuza da YKS puanına göre öğrencilerimizi yerleştireceğiz.


Ulaşım Olanakları:

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin İstanbul Haydarpaşa’da bulunan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Külliyesi İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri sayılan Üsküdar’da tarihi ve nezih bir mekânda bulunmaktadır. Marmaray, Avrasya tüneli, liman, deniz, hızlı tren, metrobüs… İle ulaşılabilen yegâne yerdedir.

Ankara’da Keçiören’de bulunan Gülhane Külliyesi de gerek ulaşım olanakları gerek barınma imkanları ile öne çıkmaktadır.

Öğrencilerimizin kolay ulaşım imkânı ile şehirle bağı asla kopmaz.


Öğrenci Kulübü Sayısı:

Farklı yerleşke ve fakültelerde 25 farklı öğrenci kulübü bulunuyor.


A PLUS ÜNİVERSİTE

Sağlık Bilimleri Üniversitesi fiili olarak 2015 yılında kurulmasına rağmen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması(TÜMA) 2018 raporuna göre, 109 devlet üniversitesi arasında Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralamasında 18’inci, 172 devlet ve vakıf üniversitesinin “Öğrenim Deneyimi Tatmin kârlığı” Sıralamasında 24’üncü,Devlet ve vakıf Üniversitelerinin “Akademik Destek ve İlgi” Sıralamasında 44’üncü , Devlet ve vakıf Üniversitelerinin “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” Sıralamasında 17’inci ve Devlet ve vakıf üniversitelerinin “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” Sıralamasında 21’inci olma başarısını göstermiştir.

Üniversitemiz Genel Memnuniyet Düzeyi olarak ta öğrencilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan “A Plus Seviye” üniversiteler arasında yer aldı.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi gerek tarihi misyonu, gerekse 2500 kişilik akademik kadrosuyla kısa sürede Türkiye'nin ve dünyanın en güçlü üniversitelerinden biri olma kapasitesine sahiptir.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelindeki 58 eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan yaklaşık 10 bin asistan doktorun uzmanlık, uzman doktorların da akademik eğitimlerini yürütmeye yetkilidir.

Bu hastaneler yaklaşık 40.000 yatak kapasitesine sahip olup öğrenciler staj, uygulama dersi ve intörnlük dönemlerini bu hastanelerde yapabileceklerdir. Öğrencilerimizi eğitimleri ile ilgili alanlarda staja yönlendirerek, staj dönemlerinde onların en büyük yardımcıları olmak arzusundayız.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ar-Ge’ye büyük önem vermekte ve yakın gelecekte Ar-Ge merkezleri, Sağlık Teknokenti ve Teknoloji Transfer Merkezleri kurmaya hazırlanmaktadır.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Türkiye’de yasayla ülke dışında eğitim müessesesi açma izni verilmiş ilk üniversite unvanına sahiptir. Pek çok ülkede eğitim kurumları açmış ve açmaya devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte öğrencilerine yurtdışında eğitim ve kariyer imkânı sunabilme kapasitesine sahiptir.